Pepelnica – začetek postnega časa
Pepelnica, ki jo letos obhajamo 5. marca, označuje začetek postnega časa. Štiridesetdnevni post traja do večerne maše velikega četrtka. Ta dan je zaznamovan s strogo postno disciplino in obredom pepeljenja, pri katerem duhovnik verniku posuje blagoslovljen pepel na glavo ter izgovori besede: »Spreobrni se in veruj evangeliju!« ali »Pomni, človek, da si prah in da se v prah povrneš!«
Post kot duhovna priprava
Post ni zgolj odpoved hrani, temveč tudi slabim navadam in neprimernemu govorjenju. Spodbuja k dobrosrčnosti – deljenju z revnimi, pomoči bolnim in trpečim. Še posebej strogo se verniki postijo na pepelnico in veliki petek.
Sveti Janez Krizostom je zapisal: »Se postiš? Nahrani lačne, daj piti žejnim, obišči bolne … Post za telo je hrana za dušo.«
Simbolika pepela
Pepel je znamenje minljivosti in pokore. Spominja nas, da bo na koncu pomembno le to, kar smo storili za Boga in bližnje. Svetopisemsko pomeni ponižnost in prenovitev.
Sv. Avguštin pravi: »Post očisti dušo, dvigne duha, pogasi ogenj strasti in prižge pravi plamen ljubezni.«
Postni čas – priložnost za prenovo
Postni čas je priprava na veliko noč in priložnost za premišljevanje o Kristusovem trpljenju. Tako kot se je Jezus štirideset dni postil v puščavi, smo tudi mi poklicani k poglobitvi vere, molitvi in usmiljenju.
V luči trenutnih preizkušenj – vojn in stisk – naj bo postni čas tudi čas molitve za mir: »Kuge, lakote in vojske – reši nas, o Gospod!«