Vsako leto 22. februarja obhajamo praznik sedeža apostola Petra. Gre za simbol papeške oblasti in kontinuitete vodstva Cerkve, povezan pa je tudi s fizičnim predmetom – starodavnim lesenim prestolom, ki ga danes hranijo v baziliki svetega Petra v Vatikanu. V srednjem veku so ta prestol častili kot škofovski sedež apostola Petra. Vsako leto so ga na ta dan v slovesni procesiji prinesli na oltar in verniki so se ga lahko dotaknili, saj so verjeli, da ima relikvija posebno moč.
Izvor samega stola ni povsem jasen, vendar ikonografski okraski iz slonovine nakazujejo, da je morda pripadal kakemu cesarju in da je bil podarjen papežu. Po nekaterih teorijah naj bi ga podaril že cesar Konstantin v 4. stoletju ali pa kasneje Karel Veliki v 8. stoletju.
Škofovski sedež ali katedra ima v Cerkvi poseben pomen. Simbolizira škofovsko službo – vodenje, poučevanje in posvečenje. Ko govorimo o sedežu apostola Petra, mislimo na papeža, rimskega škofa, ki je naslednik apostola Petra in skrbi za celotno Cerkev.
Na ta praznik pri bogoslužju beremo odlomek iz evangelija po Mateju, kjer Simon Peter izpove svojo vero v Jezusa:
»Ti si Kristus, Sin živega Boga.« Jezus mu nato odgovori:
»Ti si Peter – skala, in na to skalo bom sezidal svojo Cerkev in peklenska vrata je ne bodo premagala. Dal ti bom ključe nebeškega kraljestva. Kar koli boš zavezal na zemlji, bo zavezano v nebesih, in kar koli boš razvezal na zemlji, bo razvezano v nebesih.« (Mt 16,16.18-19)
S temi besedami je Jezus Petru zaupal posebno poslanstvo in duhovno oblast nad Cerkvijo. Ko kristjani praznujemo sedež apostola Petra, se spominjamo te obljube in z zaupanjem gledamo na vlogo papeža kot voditelja Cerkve.
Čiščenje in krašenje cerkve
FEBRUAR
1. februar – Kamenče
7. februar – Glinje
15. februar – Poljče
22. februar – Sp. Gorče
Mašni nameni: